top of page
Szukaj
jagakucikowicz

Szczodre Gody

Zaktualizowano: 15 mar



W tym roku Szczodre Gody spędziłam w Kamionna Leśniczówka,w przemiłej atmosferze,gdzie gościła na stole kuchnia Wołyńska, Śląska, Łemkowska, Słowiańska.

I to poczucie "bycia u siebie" bezcenne 💚

Przemili i wyjątkowi ludzie o wielkich sercach ❤️

*Poprowadziłam tu warsztaty z robienia i ubierania Podłaźniczki,opowiedziałam skąd zawitała do nas.

Podłaźniczka, zwana była jutką, sadem rajskim. Był to kult przodków południowych. Ta piękna ozdoba świąteczna robiona była z wierzchołka choinki,zawieszanej do góry nogami pod sufitem, nad stołem wigilijnym później również robiona z gałązek. Ozdabiana orzechami, jabłkami, słomą, bibułą,cukierkami,często też wydmuszkami, ozdobami papierowymi, piórkami, źdźbłami trawy i zbóż, świeczkami. Zapewniała domownikom urodzaj, dobrobyt, pieniądze,szczęście, chroniła przed chorobami i nieszczęściami. Podłaźniczka to tradycja podłazów- podłaźnik był to w tradycji Słowian gość obrzędowy, często nazywany też boskim gościem, zachodził do domostw przodków,by łączyć świat żywych i umarłych w tym dniu.


*Podłaźniczka królowała na ziemiach polskich do XX w, wyparta została przez choinkę, która przywędrowała do Polski na przełomie XVIII-XIXw, z ziem azjatyckich, podczas zaboru pruskiego. Na początku gościła w domach arystokracji, a potem spodobała się pozostałej ludności. Kościołowi nie bardzo się to podobało, ponieważ strojenie choinek było zwyczajem pogan. Jednak zważywszy na liczbę zwolenników i korzyści, stał się miejscem,gdzie rozpowszechniano tą tradycję, która trwa po dziś dzień. Warto zwrócić tu także uwagę na kolory ozdób:

  • biel; symbol niewinności narodzonego dziecka

  • złoto; bogactwo

  • czerwień; zdrowie

  • ciemna zieleń; życie wieczne

*W tradycjach wschodniosłowiańskich stawiano w kącie izby,tuż przy wejściu, kłosem do góry Diducha- pierwszy skoszony podczas żniw snop pszenicy lub owsa,albo żyta. W czasach przedchrześcijańskich stawiano go na święto przesilenia zimowego 21-22 grudnia (święto godowe, Szczodre Gody). U Słowian stanowi zwycięstwo światła nad ciemnością. Diduch to symbol ducha opiekuńczego domu, związany z kultem przodków. Zapewniał chleb powszedni w następnym roku, pomyślność, obfitość,urodzaj, dobrobyt 🌾🧙🧹🦇

W tej celebracji czuwał nad nami Weles i jemu również oddaliśmy pokłony.

19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page